Φωτίσανε την Νύχτα της Αλεξανδρούπολης οι δρομείς του 4ου Νυχτερινού αγώνα Θράκης, που διεξήχθη στην Αλεξ/πολη

Ένας αγώνας-συνάντηση γειτονικών λαών και ευρύτερης Βαλκανικής.

Ένα αθλητικό-γλέντι στην παραλία της Αλεξ/πολης, δημιούργησε ο Νυχτερινός αγώνας της πόλης, με χιλιάδες κόσμο, δρομείς, συνοδούς και θεατές, που απόλαυσαν το θέαμα, κάνοντας πράξη τον αθλητικό τουρισμό της Αλεξ/πολης.

O Νυχτερινός αγώνας Θράκης, ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2021, στην εποχή Covid, με όραμα να δώσει μια ακόμη εναλλακτική πρόταση στο ήδη αναπτυγμένο δρομικό κίνημα της περιοχής μας.

Ένας αγώνας που δεν έχει μόνο αγωνιστικούς και συμμετοχικούς στόχους, αλλά τη δημιουργία μιας γιορτής-πόλης, που ενισχύει την τουριστική της εικόνα, την ανάδειξη της παραλιακής ζώνης και του τρόπου ζωής των κατοίκων της.

Το 2021 συμμετείχαν 300 δρομείς, το 2022-400, το 2023-600 και φέτος 800.

800 δρομείς από 11 χώρες, με 80 περίπου εκτός Ελλάδος. Βούλγαροι-Τούρκοι-Κύπριοι-Ρουμάνοι-Ούγγροι-Μολδαβοί-Ουκρανοί-Γερμανοί-Γάλλοι-Ρώσοι.

Ο φετινός αγώνας εκτός των ρεκόρ συμμετοχών, υποστηρίχτηκε από πολλούς φορείς Πανελλαδικής εμβέλειας.

Καταρχάς ο Δήμος Αλεξ/πολης κύριος υποστηριχτής του αγώνα που μαζί με τον Δρομέα Θράκης, οραματίστηκαν τον αγώνα και κάθε χρόνο προσπαθούν να τον ενδυναμώσουν.

Συνδιοργανωτής φυσικά η Ομοσπονδία Στίβου, ο ΣΕΓΑΣ.

Ο Νυχτερινός αγώνας τελούσε υπό την αιγίδα του υπουργείου παιδείας-θρησκευμάτων και αθλητισμού και της Γεν.Γραμμ.Αθλητισμού.

Την αιγίδα του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.

Την αιγίδα της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας της Ελλάδος.

Τον αγώνα υποστήριξε η Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Υλικοτεχνική υποστήριξη του αγώνα, έδωσε και η Αντιπεριφέρεια Έβρου την οποία και ευχαριστούμε.

Στο θέμα της ασφάλειας ο αγώνας υποστηρίχτηκε από:

Την Ελληνική Αστυνομία-Τροχαία Αλεξ/πολης, που το προσωπικό της έδωσε τον καλύτερο εαυτό, για το αποτελεσματικό «καθάρισμα» της παραλιακής λεωφόρου από αυτοκίνητα.

Το Λιμεναρχείο και τον Οργανισμό Λιμένος Αλεξ/πολης

Το ΕΚΑΒ, τη Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, με τα παραρτήματα  Έβρου και Ροδόπης και φυσικά τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, όπως και τον καθηγητή καρδιολογίας του ΔΠΘ, Δημήτρη Στάκο, ως γιατρό του αγώνα.

Υποστηριχτικά προς τους δρομείς πάντα κοντά τους, ο Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών Έβρου, που μετά τον αγώνα έδωσε τις απαραίτητες βοήθειες στα κουρασμένα σώματα των δρομέων.

Ο Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Διγενής Ακρίτας, κράτησε την επικοινωνία σε υψηλά επίπεδα, μεταξύ όλων των συντελεστών του αγώνα.

Τον Δήμαρχο Γιάννη Ζαμπούκη, εκπροσώπησε ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Αλεξ/πολης, Γιάννης Μπόγδης, ενώ παρέστη στις απονομές ο Αντιδήμαρχος Βασίλης Δέλκος και ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου, Βασίλης Κασαπίδης.

Φέτος υπήρξε μια έκπληξη, στο τέλος του αγώνα. Ένα AFTER PARTYFREE BEER, που έκλεισε την βραδιά, με μουσική και δωρεάν μπύρα.

Σε όλους τους αγώνες δρόμου μιλάμε για τους εθελοντές, μιας και χωρίς αυτούς δεν μπορεί να στηθεί κανένας αγώνας. Εκτός από τις ατομικές συμμετοχές εθελοντών, φέτος υποστήριξε το γραφείο εθελοντισμού του Δήμου Αλεξ/πολης, το γραφείο του Europe Direct του ΔΠΘ, στην Αλεξ/πολη, όπως και το σχολείο ΕΠΑΣ-ΔΥΠΑ Αλεξ/πολης.

Αρκετές οι τοπικές επιχειρήσεις, αλλά και πανελλαδικής εμβέλειας, που υποστήριξαν χορηγικά το Νυχτερινό αγώνα, τους οποίους ευχαριστούμε για την πολύτιμη και ουσιαστική συνεισφορά στην επιτυχία του.

Η διαφημιστική εταιρεία ΝΝ,  μόνιμος συνεργάτης Marketing, του Δρομέα Θράκης, φέτος εκτόξευσε την προώθηση του αγώνα, όχι μόνο στην περιφέρεια μας, αλλά και στις γύρω χώρες. Το πιο μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ανήκει σε όλους τους αθλητές και ιδιαίτερα τους ταξιδιώτες, για την συμμετοχή και αγωνιστικότητα τους.

Δίνουμε ραντεβού στον 5ο Νυχτερινό αγώνα Θράκης του 2025.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ  4oυ Νυχτερινού Αγώνα Θράκης

5.000μ Ανδρών

  1. Δελής Χαράλαμπος     Magginas Run.Team-Dromeas Thrace  16.19
  2. Διαμαντάκης Παναγιώτης   Magginas Run.Team 17.31
  3. Λέου Γιώργος   ScienceTraininig.gr 18.13

5.000μ Γυναικών

  1. Γιαλαματζή Ευαγγελία    Magginas Run.Team-Dromeas Thrace 20.30
  2. Lultseva Stella    Dromeas Thrace 21.23
  3. Θωμαίδου Σοφία  22.20

10.000μ Ανδρών

  1. Yolduren Ege     Runta Mental – Asics   33.40
  2. Γεωργιάδης Ευάγγελος   Tzanetakis Lab – Dromeas Thrace  34.56
  3. Τσικλής Δημοσθένης    36.12

10.000μ Γυναικών

1) Πολυχρονίδου Αντιγόνη   L.Crew Λουφάκης   41.17

2) Γέρου Ελένη   Λύκοι Κεχαγιόγλου 46.38

3) Zhelyazkova Denitsa    Deninz 17   46.43

Νικητές Ηλικιακών Κατηγοριών στα 5.000μ Ανδρών

Έως και 39 ετών

  1. Δελής Χαράλαμπος    Magginas Run.Team-Dromeas Thrace  16.19
  2. Σουγιολτζής Ανδρέας  19.02
  3. Ηλιάδης Σπυρίδων   Dromeas Thrace  19.24

40-49 ετών

  1. Διαμαντάκης Παναγιώτης   Magginas Run.Team 17.31
  2. Λέου Γιώργος   ScienceTraininig.gr 18.13
  3. Βαλλιάνος Χρήσος   Δρομείς Πάρκου Εγνατία 19.20

50-59 ετών

  1. Ρόζος Θεόφιλος   19.21
  2. Γκάτζιος Απόστολος   Dromeas Thrace  20.04
  3. Αντωνίου Κώστας  Φλόγα  20.41

Άνω των 60 ετών

  1. Ντουμάνης Αθανάσιος   Λύκοι Κεχαγιόγλου 19.58
  2. Μποζατζίδης Γιώργος   Dromeas Thrace  22.58
  3. Χαϊτίδης Δημήτρης  Xanthi Runners  24.22

Νικήτριες Ηλικιακών Κατηγοριών στα 5.000μ Γυναικών

Έως 39 ετών

  1. Γιαλαματζή Ευαγγελία    Magginas Run.Team-Dromeas Thrace 20.30
  2. Lultseva Stella    Dromeas Thrace 21.23
  3. Θωμαίδου Σοφία  22.20

40-49 ετών

  1. Δημητριάδου Νάνσυ   ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής  22.20
  2. Τάντου Μαρριάνα   23.45
  3. Τυρμάκη Ελένη   Kourkourikis Training  25.31

50-59 ετών

  1. Babacov Elena   28.40
  2. Πετρίδου Διαλεχτή   Λύκοι Κεχαγιόγλου-Dromeas Thrace  29.42
  3. Σαββοπούλου Εύη   Mixxion Imposible  30.05

Άνω των 60 ετών

  1. Γιαλαμίδου Σάσα   Dromeas Thrace  27.50
  2. Παπαλεξάνδρου Σοφία   ΣΕΒΑΣ Καβάλας  28.15
  3. Dietrich Mechtild  Dromeas Thrace 34.32

Νικήτριες Ηλικιακών Κατηγοριών στα 10.000μ Γυναικών

Έως και 39 ετών

  1. Πολυχρονίδου Αντιγόνη    L.Crew Λουφάκης   41.17
  2. Γέρου Ελένη   Λύκοι Κεχαγιόγλου  46.38
  3. Zhelyazkova Denitsa    Deninz 17   46.43

40-49 ετών

  1. Marinova Petia   52.12
  2. Ignatova Aleksandra  52.30
  3. Μουρελάτου Ζαφειρία 55.07

50-59 ετών

  1. Στεργίου Κωνσταντία   Dromeas Thrace 50.29
  2. Chakarova Darina  50.38
  3. Slavkova Sylvia   Μαραθωνοδρόμοι Σερρών  53.31

Άνω των 60 ετών

1)Boneva Milena  57.49

Ειδική βράβευση έγινε στον γηραιότερο αθλητή του αγώνα, τον 82χρονο Γιώργο Αλοίμονο, ο οποίος έτρεξε τα 10.000μ σε 1.09.25

Δείτε Επίσης

Fitness Awards 2024

ο θεσμός που αναδεικνύει και επιβραβεύει τις σημαντικές προόδους στο χώρο του fitness.