Ευρωπαϊκό Κ23: Δυνατή και μεγάλη ελληνική ομάδα στην Φινλανδία

Με δυνατή ομάδα 40 αθλητών και αθλητριών θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Εσπό της Φινλανδίας (13-16/7).

Ευρωπαϊκό Κ23: Δυνατή και μεγάλη ελληνική ομάδα στην Φινλανδία

Η αποστολή διαθέτει μία πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορίας Γυναικών και αυτή δεν είναι άλλη από την Ελίνα Τζένγκο, αλλά και πλειάδα αθλητών και αθλητριών που έχουν ξεχωρίσει στη διάρκεια της σεζόν με τις επιδόσεις τους και είναι ικανοί να διεκδικήσουν μετάλλια και διακρίσεις. Ανάμεσα σε αυτούς η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου που έχει την κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη στα 100 μ. και την τρίτη στα 200 μέτρα.
Στα 200 μ. των Ανδρών το όριο έχουν τέσσερις αθλητές, ωστόσο θα τρέξουν τρεις με τον Νίκο Παναγιωτόπουλο να θεωρείται ο αναπληρωματικός.


Ψηλά στη λίστα των κορυφαίων είναι μεταξύ άλλων η Γεωργία Δεσπολλάρη στα 800 μ., ο Νίκος ΠολυχρονίουΟρέστης Ντουσάκης και Γιάννης Κορακίδης στη σφυροβολία, ο Δημήτρης Παυλίδης και ο Κώστας Μπουζάκης στη δισκοβολία, ο Νίκος Σταματονικολός στο μήκος, η Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία. Με αξιώσεις θα πάρει μέρος στη διοργάνωση και η ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών Κ23.

Αναλυτικά η ομάδα

Γυναίκες

100μ./200μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ./4Χ400μ.: Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ)
400 μ. εμπ./4Χ400μ.: Βασιλική Μητσιούλη (Πυγμή Ευόσμου)
400 μ. εμπ./4Χ400μ.: Ελμπιόνα Ζενέγια (Πυγμή Ευόσμου)
400 μ. εμπ./4Χ400μ.: Λάουρα Ζενέγια (Πυγμή Ευόσμου)
10.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός ΑΟ)
10.000 μ.: Δάφνη Λαβασσά (ΑΟ Βουλιαγμένης)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ύψος: Σάντυ Παπακώστα (ΟΦΚΑ Περιστερίου)
Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος)
Τριπλούν/Μήκος: Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣ Ιωαννίνων)
Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου)
Δισκοβολία: Αρετή Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
7αθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
20χλμ. βάδην: Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)

Άνδρες

200 μ./4Χ100μ.: Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
200 μ./4Χ100μ.: Γιάννης Γρανιτσιώτης (AO Γιάννη Παλάσκα)
200 μ./4Χ100μ.: Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ)
200 μ./4Χ100μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου)
10.000 μ.: Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου)
110 μ. εμπ. Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
110 μ. εμπ.: Γιαννης Καμαρινός (ΠΑΟΚ)
400 μ. εμπ.: Νίκος Χαρατσίδης (ΣΑΚΑ)
3.000 μ. στιπλ: Νέστορας Κολιός (ΑΓΣΙ)
20χμλ. βάδην: Άνθιμος Κελεπούρης (ΟΚΑ Βικέλας)
20χλμ. βάδην: Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδ.)
Μήκος: Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)
Σφαιροβολία: Ανίβας Οικονόμου (Αμεινίας Μεσογείων)
Δισκοβολία: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΣ Κιλκίς ΑΙΑΣ)
Δισκοβολία: Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφυροβολία: Νικόλας Πολυχρονίου (ΑΕΚ)
Σφυροβολία: Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών)
Σφυροβολία: Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κ.)
4Χ100 μ.: Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ)

Δείτε Επίσης